Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

Android 11 ile Gelen Güvenlik Özellikleri

Android işletim sisteminde bulunan güvenlik sorunları uzun süredir tam anlamıyla giderilemiyordu. Kötü amaçlı yazılımların Play Store üzerinden sunulması ve gizlilik sızıntıları gibi sorunlar belirli aralıklar ile ortaya çıkabiliyordu. Geliştiriciler ise son dönemlerde bu konudaki çalışmalarını son derece ciddi anlamda arttırmış durumda. Ve yapılan çalışmalar ile güvenlik konusunda önemli adımlar atıldı. Android 11 ile beraber kullanıcıların güvebliği konusunda kritik çalışmalar yapıldı.

 

Tek Seferlik ve Geçici Olan Uygulama İzinleri

Konu Android işletim sisteminin kronik sorunu olduğunda uygulama izinleri ilk sırada yer almakta. Daha öncesinde Play Store içerisindeki kimi uygulamalarda bu özellik varken yeni güncelleme ile beraber kamera, konum ve mikrofon gibi en hassas izinler için tek seferlik ya da geçici izin verilebilir hale geliyor.

 

Play Store Modülleri Aracılığıyla Hızlı Güvenlik Yamaları

Mobil güvenlik artık hiç olmadığı kadar önemli. Google de bu konudaki hamlesi ile akıllı telefon üreticilerinin düzenli şekilde güvenlik güncelleme yapmasını zorunlu hale getirmiş durumda olsa da kritik haldeki güvenlik açıkları sorun çıkartmaya devam ediyor.

 

Play Store uygulamasının akıllı cihazdaki entegrasyonunun arttırılmasını amaçlayan Android 11 güncellemesi ile beraber ise güvenlik yamaları aynı uygulama gibi anında modüler halde indirilip yüklenebiliyor. Hata eklentileri ve güvenlik yamaları hazır hale geldiği an alınmaya müsait oluyor.

 

Arka Plan Konum Erişiminde Kısıtlama

Var olan bu güncelleme ile beraber uygulama konuma erişmek adına izin istediğinde yalnızca ön plan konumuna izin veriliyor. Eğer ki uygulamanın arka planda da konuma erişmesi gerekirse bunun için tekrardan izin istemesi gerekiyor. İlk önce izin verilmeyen fakat daha sonrasında erişimi istenilen uygulamalar içinse Ayarlar bölümünden ilgili uygulama için izin verilebiliyor.

 

Kullanılmayan Uygulamalardaki İzinlerin Otomatik Olarak Sıfırlanması

Birçok kullanıcı cihazlarına birçok uygulamayı yükleyerek bunların tüm erişim isteklerine izin verebiliyor. Lakin daha sonrasında bu uygulamalar cihazda kullanılmadan duruyor. Ve bu durum kimi zaman tehdit unsuru haline gelebiliyor. Android 11 güncellemesi ise kullanıcıların birkaç ay kullanmadığı uygulamalardaki hassas izinleri otomatik olarak sıfırlıyor. Daha sonrasında uygulama kullanılmak istendiğinde tekrardan izinler verilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top