Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

IOS 16 ile Gönderilen Mesajların Düzenlenmesi ve Silinmesi

Apple, teknoloji dünyasında var olan başarısı ile her geçen gün adından söz ettirmeye devam ediyor. Son aylarda ise yayınlamış olduğu yazılım güncellemeleri ile beraber gündemde başarılı şekilde kalmaya da devam etmekte. Marka, geçtiğimiz aylarda yayınlamış olduğu yeni İOS 16 ile beraber gelecek olan mesaj özelliklerini duyurdu ve bunları kullanıcılarına sundu. iPhone ile beraber gönderilen mesaj nasıl düzenlenebilir ya da geri alınabilir.

 

IOS 16 ile Gönderilen Mesajın Düzenlenmesi Nasıl Yapılır?

iPhone kullanıcıları IOS 16 ile beraber pek çok yeni özelliğe de kavuştu. Her ne kadar var olan yeni özelliklerin başında güvenlik kendine yer buluyor olsa da bununla beraber kullanıcıların uzun süredir beklemiş olduğu mesaj silme ve düzenleme özellikleri de var olan güncelleme ile beraber geldi. iMessage ile beraber gönderilen mesajlar sadece ilk 15 dakikalık süre içinde en fazla 5 kere olacak şekilde düzenlenebiliyor. IOS 16 mesaj düzenlenmesi için;

 

  • Düzenlenmek istenilen mesaja basılı tutulur
  • Açılan menüden “Düzenle” seçeneğine tıklanır
  • İlgili değişiklik yapılır ve onaylanır

 

Yeni IOS 16 güncellemesi ile beraber aynı zamanda yanlışlıkla gönderilen mesajın silinmesi de mümkün oluyor. Kullanıcılar gönderdikleri mesajları 2 dakikalık süre içerisinde silebilecekler. Bunun için;

 

  • Silmek istenilen mesaja basılı tutulur
  • Ardından açılacak menüden “Sil” seçeneğine tıklanır

 

Düzenlenmiş mesaj, IOS 16 güncellemesinden daha düşükte bir sürüm kullananlara yeni mesaj şeklinde gönderilir. Eğer ki mesajın gönderildiği cihaz IOS 16 ya da üstünde bir sürüm kullanıyorsa, mesaja düzenlendi notu eklenerek görülür. Lakin Android cihazlara gönderimiş olan mesajlara düzenleme işlemi yapılamamakta.

 

WhatsApp Özellikleri IOS İçin Geldi

İOS kullanıcıları için WhatsApp tarafından getirilmiş olan grup özelliği ile beraber kişinin yöneticisi olduğu gruplardaki istenmeyen bütün mesajlara müdahale edebilmeleri sağlanıyor. 48 saatten uzun bir süre içinde atılmış olan bütün mesajlar herkesten kaldırılıyor. Aynı zamanda Eylül ayı başlarında Android tarafındaki beta kullanıcıları için silinen mesajlar adına yeni bir özelliği paylaştı. Bu özelliğe göre bir mesaj silindikten sonra ekranın alt kısmında çıkan bildirimin hemen sağ tarafında geri al şeklinde bir butonun olacağı görüldü. Var olan bu özellik şimdi ise IOS 16 ile iPhone kullanıcılarına geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top