Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

iPadOS 16.1 ile Gelen Yenilikler

Apple, yalnızca akıllı cep telefonları ile değil tabletleri ile de her zaman yenilikleri beraberinde getiren bir marka olarak biliniyor. Üstelik belirli dönemlerde getirmiş oldukları güncellemeler ile beraber de kullanıcılara kullanım kolaylığı sunmaya devam ediyorlar. Marka, yeni iPad modellerini satışa sunmasının ardından yazılım güncellemesi olarak da iPadOS 16.1 ve macOS Ventura’yı da ortaya çıkarttı. Yeni gelen güncellemeler ile beraber marka cihazlarının yeteneklerini arttırmayı hedefliyor.

 

Stage Manager Ortaya Çıktı

Marka, yeni iPadOS 16.1 ile beraber Mail ve Safari güncellemeleriyle beraber Hava Durumu uygulaması ve Home uygulaması için de yeni bir tasarım ortaya çıkarttı. Bununla beraber kullanıcıların merakla beklemiş olduğu Stage Manager de bu güncelleme ile beraber kullanıcılara sunuldu.

 

Stage Manager ile beraber artık iPad modelleriyle beraber çok daha kolay kullanılabilir hale gelmekte. Pencereleri ve uygulamaları otomatik şekilde düzenleyen bu sistem ile beraber sayfalar ile görevlerin arasındaki geçiş çok daha kolay bir hale gelmiş oluyor.

 

Aynı zamanda iPadOS 16.1 güncellemesi ile beraber gelecek Stage Manager ile birlikte kullanıcılar yalnızca 1 ekranda farklı boyutlarda pencereleri oluşturabiliyor. Tamamen kullanıcının isteğine göre hareket edecek olan bu pencereler sürüklenip bırakılabiliyor. Böylece uygulama gruplarının oluşturulması da mümkün hale gelmiş oluyor.

 

Stage Manager’ın yanı sıra iPadOS 16.1 ile beraber geliştirilmiş odak özelikleri, yeni iş birliği araçları, özelleştirilebilir tarzda uygulama araç çubuklarının yanı sıra sistem genelinde farklı değişiklikler de ortaya çıkartılıyor. M serisi iPad kullanıcıları referans modu ve sanal bellek takası gibi farklı özelliklere de kavuşmuş oluyor.

 

Kullanıcılara sunulan iPadOS 16.1 güncellemesi, M serisi olmayan iPad serileri içinse daha sınırlı bir durumda oluyor. iPad 16 ile beraber gelen güncellemelerin dışında cihazlar Hava Durumu uygulamasını, özel araç çubukları ve bağlam menüsü iyileştirmeleri gibi uygulama iyileştirmeleri ile beraber Freeform isimli yeni iş birliği uygulamasına sahip olacak.

 

Marka tarafından ortaya çıkartılan yeni iPadOS 16.1 ile beraber tabletinde farklı özellikleri geliştiriyor. Özellikle Stage Manager’ın kullanılmaya başlanması sonucunda kullanıcılar farklı bir tablet kullanma deneyimine sahip olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top