Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

iPhone Üretimlerinin Yeni Yeri Belli Oldu

Akıllı cep telefonu dünyasındaki lider isimler arasında bulunan Apple, her zaman olduğu gibi iPhone 14 serisi ile yeni rekorlara imzasını atmayı sürdürüyor. Lakin firma, üretim hattının çok büyük bir kısmını kapsamakta olan Çin’de farklı sorunlar ile karşı karşıya kalıyor. Bu konudaki rahatsızlığını daha öncesinde de belirten firma, şimdilerde ise üretim bandını farklı ülkelere çevirmek adına girişimlerine başladı.

 

iPhone Üretiminin Yarısı Hindistan’da Olacak

Apple, akıllı telefon dünyasında iPhone serisi ile en önemli isimlerin başında geliyor. Çin ise markanın özellikle de Pro modellerinin üretiminin burada gerçekleştirilmesi ile biliniyor. Firmanın uzun vadede Çin’den çıkmak istediği ile alakalı detaylar da netleşmeye başlıyor.

 

Çin’de yer alan Foxconn fabrikası, iPhone üretiminde Apple’ın kalbi konumunda. Lakin ülkede gösterilmekte olan “koronavirüse karşı sıfır tolerans” politikasından dolayı fabrikada üretim pek çok kez durduruldu. Var olan bu bağımlılığın azaltılmasını isteyen marka, uzun vadede üretim hattının yaklaşık olarak %40 ila 45’ini Hindistan’a taşımayı planlamakta.

 

Üretim konusunda Apple’ın yaşamış olduğu sorunlar karşısında bu konudaki açığı kapatmak adına fabrika, çalışanların tatil sezonu öncesinde üretime devam etmelerini istedi. Lakin çalışmalar zorunlu olan bu duruma tepki gösterdi. Var olan tepkiler karşısında fabrika geri adım atmayınca da protestolar ile karşı karşıya kalmaya başladı.

 

Fabrika genel olarak çalışanların geceli gündüzlü şekilde çalışmasını talep ediyor. Aksi halde Apple iPhone üretimi aksiyor ve bu da markanın imajının kötüleşmesine neden oluyor. Apple haberleri ile gündeme gelen ünlü analist Ming-Chi Kuo, şirketin Çin dışı üretim konusundaki adımlarına ilişkin en yeni ayrıntıları paylaştı. Elde edilen bilgilere göre Apple, iPhone ana üretimi için yönünü 3 ila 5 sene içerisinde tamamen Hindistan ve Tayland’a yöneltecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top