Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

Pirince Yatırılan Islak Telefonlar İçin Şaşırtıcı Gerçek: Bu Yöntem Aslında Zararlı Olabilir

Telefonunuz suya mı düştü? İlk düşündüğünüz şey onu pirince yatırmak mı oldu? Eğer öyleyse, belki de bir kez daha düşünmelisiniz. Çünkü bu yöntem, aslında telefonunuza daha fazla zarar verebilir.

Birçok kişi, ıslanan elektronik cihazların pirince yatırılarak kurutulabileceğine inanır. Ancak bu yöntem, aslında cihazınıza daha fazla zarar verebilir. Pirinç, cihazınızın içine girebilecek nişasta ve ufak parçalar içerir. Bu da cihazınızın daha fazla zarar görmesine neden olabilir.

Apple’ın kendi destek sitesinde bile, telefon ıslanınca yapılmaması gerekenlerin içinde pirince yatırmak bulunuyor. Peki, telefonunuz ıslanırsa ne yapmalısınız?

Islanan telefonunuzu; bir ısı uygulamak, pamuklu bir mendille silmek, kulak çubuğuyla silmeye çalışmak veya pirince yatırmak yerine, fazla sıvıyı çıkarmak için şarj kısmı aşağı bakacak şekilde elinizle hafifçe vurmalısınız. Daha sonra, cihazınızın tüm kablolarını ve aksesuarlarını çıkarıp telefonunuzu kapatarak kurumasını beklemelisiniz.

Bu süre boyunca, kablosuz şarj aleti dışında herhangi bir şarj cihazı kullanmamalısınız. Süreci hızlandırmak isterseniz ise fazla basıncı olmayan ve soğuk üfleyen bir fanı, telefonunuza tutabilirsiniz. Bu işlem, hem pirince koymaktan daha hızlı olur hem de daha az risk sunar.

Ayrıca, telefonunuzdaki suyu çıkarmak için indirebileceğiniz bazı uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalar, içerideki suyu itebilecek güce sahip frekansta titreşimler göndererek hoparlörünüze tiz bir ses veriyor ve suyun dışarı çıkmasını sağlıyor. Telefonunuz ıslanırsa pirince yatırmak yerine, yukarıda belirtilen adımları izlemek daha güvenli ve etkili olabilir. Bu konuda daha fazla bilgi için bizi takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top