Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

7 Yıllık Android Cihaza Güncelleme Geldi

Akıllı cihazlar günümüzde insanlar için olmazsa olmaz konumdalar. Öyle ki insanlar akıllı cihaz satın almak istedikleri zaman ilk aşamada kaç sene yazılımına ait güncelleme alacağı konusundaki araştırmalarını ön plana çıkartıyorlar. Firmalar da artık bu konunun insanlar için ne kadar önemli olduğunun farkındalar. Her ne kadar tasarım ve teknik özellikler konusunda üst düzey modeller üretiyor olsalar da eğer ki Android yazılım desteği ile alakalı sınıfta kalırlarsa, kullanıcılar tarafından başarısız ilan edilebiliyorlar.

 

Önemli bir konu olmasından dolayı akıllı cihazın en az iki ya da üç yıl yazılım desteğinin almasının yanı sıra kullanım ömrünün uzaması adına güncel kalması da son derece önemli. Lakin kısa bir süre öncesinde bu konuyla alakalı ciddi anlamda insanları şaşırtan bir durum ortaya çıktı. 2015 yılında piyasaya çıkmış olan yedi senelik bir akıllı cihaza Android güncelleme geldi.

 

Fairphone 2, Android 10 Güncellemesini Aldı

Sosyal anlamdaki olumsuz etkileri ve çevresel etmenleri en aza indirecek akıllı cihazları üretme politikası ile 2013 yılında çalışmalara başlamış olan Fairphone, 2015 senesinde piyasaya sürmüş olduğu Fairphone 2 için kısa bir süre öncesinde Android 10 güncellemesini yayınlandı.

 

Cihaz ilk olarak piyasaya çıktığı zamanlarda Android 5.1 Lollipop sürümünü çalıştırmaktaydı. Her ne kadar donanım konusunda günümüz standartlarının gerisinde kalmış olsa da yazılım konusunda güncelliğini korumayı başarmıştı. Şimdilerde Android 9 güncellemesini alan cihaz, son güncellemesi ile beraber beşinci büyük Android güncellemesini deneyimlemeye de başlamış oldu.

 

Cihazın devamlı olarak güncel kalmasının ise temelde bazı sebepleri bulunmakta. Çünkü Fairphone, akıllı cihaz sektöründeki büyük isimlerin aksine çok fazla aktif değil. Dolayısıyla ürettikleri cihazların sayısı da çok az. Cihazlarının sürekli Android güncellemesi alması ise bu aşamada onlara büyük bir avantaj sağlamayı başarıyor.

 

Marka ile alakalı yeni bir cihazın piyasaya sürülüp sürülmeyeceği ile alakalı net bilgiler henüz ortaya çıkmamış durumda. Ancak hali hazırdaki cihazları uygun fiyatlarının yanı sıra güncel yazılım desteği ile kullanılmaya kaldığı yerden devam edeceğe benziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top