Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

Android 13 Tabanlı ONE UI 5 Beta Testleri Başladı

Android 13 ile alakalı testler devam ederken bu aşamada çeşitli akıllı telefon üreticileri de kendi sistemlerindeki beta sürümlerini birbiri ardına yayınlamayı sürdürüyor. Akıllı telefon üretimi konusundaki lider isimlerden biri olan Samsung da Android 13 tabanlı ONE UI 5 işletim sistemine ait olan beta sürümünü bünyesindeki Galaxy S22 modelinde test etmeye başlamış durumda.

 

Android 13 Tabanlı One UI 5 Galaxy S22’de

Üreticilere sunulmuş olan Android 13 ile beraber çok büyük değişiklikler henüz beklenmiyor. Galaxy S22’de ise kimi kozmetik iyileştirmelerin yanı sıra bildirimler, güvenlik ve kamera güncellemeleri bulunuyor. Aynı zamanda Android 13 tabanlı One UI 5, Galaxy Fold 4 gibi katlanabilir akıllı cihazlar için kimi önemli yenilikleri sunuyor.

 

Samsung akıllı cihazlar; başta ana ekran olmak üzere hızlı paneller ve simgeler için 12 yeni renk seçeneği ile Android 13’ün tasarımından yararlanacak. Bununla beraber nesneleri ve metinleri yakınlaştırmak adına büyüteç aracı gibi farklı alternatifler devreye giriyor. Böylelikle widgetlardan da tasarruf edilmesini sağlayan yeni özellikleri içerisinde barındırıyor. Aynı zamanda yazılanların yüksek sesle okunabilmesi adına özel bir sitsem de Android 13 tabanlı ONE UI 5 ile beraber kullanıcılara sunulacak olan yeni özellikler arasındaki yerini alıyor.

 

Cihazda kullanılan uygulamaların bildirim gönderme öncesinde izin istemesi gereken yeni bildirim ayarları aynı şekilde Android 13 tabanlı ONE UI 5 betasına sahip olan S22’de ortaya çıkacak özellikler olarak biliniyor. Güvenlik sistemi de cihazda gizlilik kontrolünün gerçekleştirilmesini sağlıyor. Kullanım adına tercih edilecek diller de uygulama bazında ayarlanabiliyor.

 

Android 13, katlanabilir cihazlar içinse yeni özellikleri ortaya çıkartıyor. Android 13 tabanlı ONE UI 5, Fold 3 gibi dış ve iç ekranlarda farklı çözünürlüklere, piksel yoğunluklarına ve boyutlara sahip cihazlar için özel olarak tasarlanmış durumda. Her ne kadar Samsung markası Fold 3 için hali hazırda bu özelliği sunuyor olsa da Android 13 ile beraber çok daha fazla alternatif kullanıcıların karşısına çıkabilecek. Marka tarafından sunulan güncelleme yalnızca ABD, Güney Kore ve Almanya kullanıcıları için beta testini tanıttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top