Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

Android Cihazlarda Depolama Sorununa Etkili Çözüm

Akıllı cihazlar insanların yaşamlarını her ne kadar kolaylaştırıyor olsa da ortaya çıkan çeşitli sorunlar insanların cihazları kullanmalarını ciddi anlamda etkileyebiliyor. Bu sorunların başında ise depolama geliyor. Her ne kadar Android cihazlar içerisinde yer alan ve amiral gemisi olarak tanımlanan akıllı cihazlarda 512 GB ve 1 TB hafıza alternatiflerinin çıkması ile beraber sorun bir nebze çözüme ulaştırıldı. Lakin 1 TB depolamanın maliyetinin yüksek olmasından dolayı doğal olarak cihazın satış fiyatında da yükselme meydana geliyor.

 

Google ise şimdilerde Andorid cihazlarda ortaya çıkan depolama sorununun etkili şekilde ortadan kaldırmak adına çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmalarda ortaya çıkartılan Archived APK yani Arşivlenmiş APK olarak isimlendirilmiş uygulama paketi ile artık akıllı cihazda kullanılmayan bir uygulama geçici olarak arşivlenebilecek.

 

Cihazda %60’a Varan Depolama Tasarrufu Mümkün Olacak

Kullanıcıların Android cihazlarında yer alan bir uygulamayı Arcived APK formatına dönüştürmelerine imkan tanıyan bu uygulamanın en büyük avantajı ise uygulamadaki mevcut verilerin korunması. Çünkü cihazdaki uygulama kaldırıldığı zaman aynı zamanda onun içindeki veriler de silinmiş olur. Aynı zamanda arşivlenmiş olan APK dosyalarındaki boyutların klasik APK’ya oranla daha küçük olmasının yanı sıra geri yüklemenin sonucunda veriler de geri gelmektedir.

 

Uygulamanın arşivlenmesinden sonra Android cihaz hafızasında %60 oranında yer açılacağını belirtmekte olan Google, bu sayede cihazın depolamasında sorun olduğunda uygulamanın tamamen silinmesine gerek olmayacağını belirtiyor. Bundletool 1.0 sürümü ile beraber geliştiricilerin erişimine açılacak ve yıl sonunda da genel kullanıma sunulması planlanmaktadır.

 

Google tarafından yapılmakta olan açıklamalara göre arşivleme uygulaması ile beraber Android cihaza sahip olup depolama sorunu yaşamakta olan kişilerin uygulamalarını tamamen kaldırmaları yerine bazı kısımlarının kaldırılmasının sağlanması hedeflenmektedir. Cihazın depolama alanda %60 tasarruf etme olanağını ortaya çıkartan bu işlev ile beraber arşivlenen uygulama cihazda kalmayı başarır. Bu aşamada kullanıcı verilerinin korunması sağlanırken aynı zamanda mevcuttaki en son sürüme uyumlu olacak şekilde de geri yüklenebilecektir. Böylece kullanıcılar uygulamalarını cihazlarında tutarken aynı zamanda depolama sorununa en etkili çözümlerden birini bulmuş olacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top