Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

Android Telefonları Bekleyen Büyük Tehlike

Akıllı telefonlar günümüzde artık insanların büyük bir kısmı için olmazsa olmazlardan. İnsanlar günlük yaşamlarında pek çok işi bu telefonlar sayesinde oldukça kolay bir şeklide yapma imkanına erişiyorlar. Markalar da insanların isteklerinin en iyi şekilde yerine getirilmesi adına birbirinden farklı Android telefon modellerini çıkartıyor. Bu telefonlarda önemli kişisel verilerin depolanması ise ne yazık ki kendini hackerlar için hedef haline getiriyor. Check Point Research bünyesindeki güvenlik analistleri ise çok fazla kişiyi etkileyebilecek önemli bir akıllı telefon güvenlik açığını buldu.

 

Tüm Android Telefonların %11’i Tehlikede

CPR analistleri tarafından yapılan araştırmalar sonucunda UNISOC modeminde güvenlik açığının ortaya çıkmasına neden olan bir kusur açığa çıkartıldı. Bu modemin içerisinde dünya üzerinde kullanılmakta olan Android telefon sayısının %11’i yer almakta. Var olan güvenlik açığı ile beraber korsanların hücresel iletişimi kullanarak akıllı telefonlara sızmalarına olanak sağlanıyor. Analistler şimdilerde ortaya çıkmış olan bu güvenlik açığını CVE-2022-20210 olarak takip etmeye devam ediyor. Bununla beraber hali hazırda ortaya çıkmış olan tehlikenin boyutunun oldukça yüksek olduğu da belirtiliyor. UNISOC hatası 10 üzerinden değerlendirildiği zaman çıkan sonuç 9,4 güvenlik açığı puanına sahip. Diğer taraftan da bu sorunun giderilmesi adına ciddi anlamda çalışmalar yapılıyor.

 

Güvenlik açığının ortaya çıkmasından dolayı Android telefon modelleri için yeni bir güncelleme getirilmiş olsa da bunun var olan açığını hangi oranda örttüğü konusunda tam olarak bilgi bulunmuyor. Check Point Software Tersine Mühendislik ve Güvenlik Araştırma bünyesinden Slava Makkaveev, Android kullanıcılarının bu konuda yapabilecekleri bir şey olmadığını lakin yakın zamanda yayınlanacak Android Güvenlik Bülteni’nde yayınlanacak yamayı şiddetle tavsiye ediyor.

 

Akıllı cihazlarda meydana gelen donanımsal kusurlar yazılıma oranla çok daha tehlikeli sonuçları beraberinde getirebiliyor. Önceki dönemlerde Qualcomm’a ait MSM’lerde son derece önemli bir açık tespit edilmişti. SMS mesajlarına ve telefonla yapılan görüşmelere erişime izin verebilecek tarzda ortaya çıkan bu güvenlik açığı, yetkililer tarafından yapılmış olan çalışmalar ile düzeltilmişti. Şimdilerde ise her Android firması, cihazları ile alakalı oluşabilecek sorunların önüne geçmek adına çalışmalarına devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top