Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

Apple’ın Planlaması Tutmadı

Akıllı cep telefonu dünyasının en başarılı isimlerinden bir tanesi olan Apple, 7 Eylül tarihinde düzenlemiş olduğu Gelecek Zaman etkinliği sırasında büyük bir merakla beklenilen iPhone 14 modellerini vitrine çıkarttı. Amerikalı şirket, belki de kurulmuş olduğu günden bu yana ilk defa standart ve Pro modellerinin arasındaki tasarım ve teknik özellikleri arasındaki farklar belirginleşmeye başladı. Bunun yanı sıra iki mini modeli beklentileri tam olarak karşılamadığı gerekçe gösterilerek rafa kaldırıldı ve yerlerine Plus modeli getirildi. Lakin şirketin yaptığı bu plan da tutmadı.

 

Apple’ın iPhone 14 Plus’ın Üretim Kapasitesinin Azalttığı İddiası

iPhone 12 serisinde ilk olarak kullanıcıların karşısına çıkartılan mini modeli, iki senenin ardından Apple tarafından rafa kaldırıldı. Rafa kaldırılan modellerin yerine ise kullanıcıların yakından tanımakta olduğu iPhone 6 ila iPhone 8 serileri arasında kullanılmış olan Plus modeli getirildi. Bilindiği üzere Plus, standart modellerin aksine kullanıcılara çok daha büyük ekran ve geniş pil kapasitesi sunmakta.

 

Markaya yakın kaynaklardan elde edilmiş olan bilgilere göre iPhone 14 Plus ile beklentiler karşılanamadı. Öyle ki şirket, iki aylık süreç içerisinde cihaza olan talebin çok daha düşük olmasından dolayı telefonun üretim kapasitesini azaltmaya karar verdi. Bunun yanı sıra Apple markasının kimi tedarikçilerine Plus modeli ile alakalı bileşen üretimini askıya alması adına talimat verdiği belirtilmekte.

 

iPhone 14’ün satış rakamları ise henüz istenilen düzeylere çıkmamış durumda. Var olan bu durumun en büyük sebeplerinin başında ise standart ve Pro modelleri arasındaki teknik özellik ve tasarım farkları geliyor. Bilindiği gibi iPhone 14 ve 14 Plus, geçtiğimiz sene tanıtımı yapılan iPhone 13 modelleri için tercih edilen Apple A15 Bionic’ten gücünü almakta.

 

Her ne kadar kullanılan bu yonga modifiye edilmiş olsa da A16 Bionic ile gelmiş olan iPhone 14 ve Pro Max’in gerisinde kalmakta. Tabi ki bununla beraber Dynamic Island tasarımını da göz ardı etmemek gerekiyor. Şimdilerde Apple bu konuda karşı karşıya kalmış olduğu olumsuz durumu ortadan kaldırmak adına çok daha etkili adımlar atmak adına çalışmalar yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top