Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

BMW ve Xiaomi Ortaklığı Sonucunda Araba Anahtarları Geri Planda Kalıyor

Gelişmeye devam eden teknoloji ile beraber artık pek çok işlem hiç olmadığı kadar kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor. Apple, 2020 senesinde otomobil anahtarı özelliğini kullanıcılarına duyurmasından sonra bir süre öncesinde de var olan bu özelliği daha da genişleteceği ile alakalı haberleri ortaya çıkartmayı başladı. Diğer taraftan ise Android cephesindeki pek çok marka da kendilerine ait otomobil anahtarı uygulamaları için harekete geçmeye başlamış durumda.

 

Yakın Bir Zamanda Xiaomi Dijital Anahtar Uygulaması Devreye Girecek

 

Bir süre öncesinde başta Oppo olmak üzere Vivo ve OnrPlus kendi otomobil anahtarı uygulamalarının ortaya çıkacağının duyurusunu gerçekleştirmişti. Şimdilerde ise Xiaomi bu konuda etkili adımlar atmak adına çalışmalarına başladı. Çinli marka, araba anahtarı uygulaması adına BMW ile beraber ortak olarak çalışmalara başlayacaklarını duyurdu.

 

İspanya’nın başkenti Barcelona’da düzenlenen MWC etkinliği esnasında Xiaomi 13 serisi tanıtıldı. Bununla beraber ise araba anahtarı özelliği ile alakalı da ilk detayları insanlara sunmaya başladı. Etkinlik esnasında ortaya çıkartacağı dijital araba anahtarı uygulamasını bu senenin ikinci çeyreği itibari ile belirli BMW modellerinde kullanıma sunacağını belirtti.

 

Dijital Anahtarlar Nasıl Kullanılacak?

Akıllı cep telefonları ile kullanılmakta olan dijital anahtarlar yalnızca otomobillerin kapılarını açıp kapamanın yanı sıra kimi modellerde araçların çalıştırılması amacı için de kullanılabilecek. Var olan bu uygulama sayesinde özellikle aracın bir kişiye emanet edilmek istenmesi esnasında son derece kullanışlı bir özellik olarak tercih edilebilecek.

 

Geliştirilmesine hız kesmeden devam edilen bu anahtarların kullanılmaya başlanması ile beraber artık araca ait fiziksel anahtarın karşı tarafa verilmesi gibi bir zorunluluk ortaya çıkmıyor. Başta Xiaomi olmak üzere teknoloji devleri tarafından üretilen dijital anahtarlar, aracı kullanmak isteyen kişi ile rahatlıkla paylaşılabilmesi sayesinde fiziki anahtarın karşı tarafa verilmesi gibi zaman kaybını beraberinde getirecek durumların da önüne geçiliyor.

 

Bununla beraber araba anahtarının kaybolması gibi bir durum da söz konusu olmuyor. Önümüzdeki yıllarda çok daha fazla gelişmesi beklenen araç paylaşımı sistemleri için ön adım olarak da görülebilen dijital anahtarlar sayesinde artık araçlar nereden istenirse oradan alınarak belirtilen yere bırakılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top