Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

BMW ve Xiaomi Ortaklığıyla Araba Anahtarı Tarihe Karışıyor

Her geçen gün gelişen teknoloji ile beraber artık pek çok konuda oldukça etkili adımlar atılmaya başlanıyor. 2020 senesinde Apple’ın duyurduğu otomobil anahtarı özelliği sonrasında geçtiğimiz zamanlarda bu özelliği geliştireceği haberleri ortaya çıktı. Öte taraftan da Android markaları da kendi otomobil anahtarı uygulamaları için harekete geçti.

 

Yakın Zamanda Xiaomi Dijital Araba Anahtarı Uygulaması Devre Girecek

Geçtiğimiz günlerde OnePlus, Vivo ve Oppo gibi Android devleri kendi otomobil anahtarı uygulamalarının duyurularını yaptı. Şimdi ise sıra Xiaomi’ye geldi. Marka, araba anahtarı uygulaması için BMW ile ortak olarak çalışmalara başladıklarının duyurusunu yaptı.

 

Barcelona’da başlayan MWC etkinliği esnasında Xiaomi 13 serisinin tanıtımını yapan Android markası, araba anahtarı özelliği ile alakalı ilk detayları da ortaya çıkarttı. Etkinlik esnasında dijital araba anahtarı uygulamasını bu senenin ikinci çeyreği itibari ile belirli BMW modellerinde kullanıma sunacağını belirtti.

 

Akıllı cep telefonları üzerinden kullanılan dijital anahtarlar yalnızca araçların kapılarının açılması ve kapatılması için kullanılmıyor. Aynı zamanda kimi modellerde araçların çalıştırılması için de kullanılıyor. Özellikle de aracın başkasına emanet edilmesi gerektiği durumlarda bu özellik son derece kullanışlı oluyor.

 

Geliştirilmeye başlanmış olan dijital anahtarlar ile beraber artık aracın fiziksel anahtarını verme zorunluluğu ortadan kalkıyor. Aynı zamanda kullanıcılar Android telefonları sayesinde yanlarında sürekli olarak araçlarının anahtarını da taşımak zorunda kalmıyorlar.

 

Bunlarla beraber dijital anahtar uygulamaları ilerleyen yıllarda çok daha genişleyeceği düşünülen araç paylaşımı sistemleri için de ön adım olarak tanımlanabilir. Bu sayede kullanıcılar araçlarını paylaşmak istedikleri zaman karşılarındaki kişiye anahtarını vermek için onunla buluşmak zorunda kalmayacak. Ve istenilen noktadan aracı teslim alarak kullanabilecekler.

 

Yakın gelecekte kullanım alanını çok daha geniş bir hale getireceği tahmin edilen dijital otomobil anahtarı hem Apple hem de Android üreticilere çok daha geniş bir yelpaze üzerinden sunulacağa benziyor. Üstelik her geçen gün geliştirilmesine devam edilen bu dijital mobil anahtarlar ile beraber pek çok kişi için klasik tarzdaki anahtarlar ve bunların kullanımının da geri planda kalacağı düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top