Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

Cep Telefonu Isınmasına Çözümler

Akıllı cep telefonlarının kullanımı artık hiç olmadığı kadar revaçta. İnsanlar birbirinden farklı marka ve modellerdeki akıllı cihazları kullanıyor. Her ne kadar birbirinden farklı özellikleri içerilerinde barındırıyor olsalar da cep telefonu ısınması pek çok kullanıcının yaşadığı sorunlardan bir tanesi. Bu sorunun temelde pek çok farklı nedeni bulunuyor. Üstelik bu durum yalnızca donanımsal nedenlerden kaynaklı olmuyor. Aynı zamanda arka planda çok fazla sayıdaki uygulama, kameranın çok yoğun olarak kullanılması, cihazda yüksek performans ile oynanabilen büyük oyunların fazla süre ile oynanması gibi nedenler ısınmaya devam olabilmektedir. Yaşanan sorun donanımsal ise hiç vakit kaybetmeden teknik servine götürülmesi gerekir. Bunun dışındaki durumlarda ise atılabilecek bazı adımlar bulunuyor.

 

Arka Plandaki Uygulamalar Kapatılmalı

Gelişmekte olan teknolojiye ayak uyduran akıllı cihazlar sayesinde aynı anda pek çok uygulama herhangi bir sorun olmadan kullanılabiliyor. Ancak bu durum bir yandan avantajlı iken diğer yandan dezavantajları getiriyor. Cihazın arka planında ne kadar fazla uygulama açıksa, ısınma oranı da o kadar fazla artış göstermeye başlayacaktır. Cep telefonu ısınması sorunu ile karşılaşmak istemeyenlerin, mümkün olduğu kadar arka planda çalışan uygulamaları kapatması gerekmektedir.

 

Kullanılmayan Uygulamalar Silinmeli

İnsanlar artık akıllı cihazlarına birçok farklı uygulamayı yükleyerek bunları kullanabiliyorlar. Ancak kimi zaman yalnızca merak ederek ya da çok az kullanılacak uygulamalar cihaza indiriliyor. Sonrasında ise bunlar unutuluyor. Ancak bu uygulamalar cihazda yer kaplıyor ve cihazdaki hafıza dolarken çalışmaya devam etmek adına ısınmaya başlıyor. Aşırı oranda ısınmayı engellemek adına uygulamalar düzenli olarak kontrol edilmeli ve kullanılmayan uygulamalar silinmelidir.

 

Parlaklık Ayarını Doğru Yapma

Genel olarak akıllı cihazlarda ekranın ısınmasına neden olan temel etkenlerden biri ekrandaki parlaklık seviyesi. Böylesi bir durumla karşılaşmamak adına otomatik ekran parlaklığı ayarı yapılabilir.

 

Telefonun Pili Doğru Doldurulmalı

Birçok kullanıcı daha öncesindeki zamanlarda cihazlarının mutlaka %100 şarj olmadan şarjdan çıkartılmaması gerektiği konusunda bilgilendiriliyordu. Ancak bu konuda yapılmış olan araştırmalar ile de görülebileceği üzere şarjın tam olarak doldurulması yalnızca pil ömrünü kısaltmıyor. Aynı zamanda cihazın kullanımı sırasında aşırı ısınmasına da neden olabiliyor. Bunun engellenmesi adına şarj seviyesi %30 iken cihaz şarja takılmalı ve %80’in biraz üzerine çıkınca şarjdan çıkartılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top