Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

Ekrana Dokunmadan Fotoğraf Çekimi Mümkün Mü?

Akıllı cihazların kameraları artık hiç olmadığı kadar kaliteli fotoğraf çekimi yapmaya imkan tanımakta. İnsanlar da bunu bildikleri için en keyifli anlarını ölümsüzleştirmek adına sıklıkla telefonları ile fotoğraf çekiyorlar. Bu aşamada ekrana dokunarak fotoğraf çekmek kimi zaman çekilen görüntünün bulanıklaşmasına neden olabilmektedir. Bundan dolayı pek çok kişi ekrana dokunmadan fotoğraf çekimi olup olmayacağını merak ediyor. Kimileri durumun mümkün olmadığını düşünse de bazı detaylar ile aslında bu mümkün.

 

Zamanlayıcı Kullanımı

İlk olarak kullanıldığı dönemlerde her akıllı telefonda zamanlayıcı yoktu. Dolayısıyla bu durum ekstra bir özellik olarak görülüyordu. Lakin artık şimdilerde hemen her akıllı cihazda zamanlayıcı bulunuyor. Dolayısıyla cihazda sabitleyici kullanarak cihazı sabit bir yere koyarak fotoğraf çekmek mümkün. Aynı zamanda kişiler ellerindeyken de zamanlayıcı açarak çekim işlemini gerçekleştirebiliyorlar.

 

Hem selfie hem de arka kamera ile çekim işlemlerinde zamanlayıcı kullanılabiliyor. Bunun için ilk olarak kamera uygulaması açılır. Ardından ekranın üst kısmında kronometre ya da saat şeklinde görülen zamanlayıcı tıklanarak istenilen süre seçilerek çekim işlemi yapılabilir.

 

Ses Seviyesi Tuşu Kullanımı

Daha önceki zamanlarda ses açma kapama tuşu yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlemi için kullanılıyordu. Şimdilerde ise yalnızca ön kamera için değil arka kamera için de tetikleyici özelliğe sahip. Bu tuşları kullanarak ekrana dokunmatik fotoğraf çekimi işlemini gerçekleştirmek adına ilk önce ayarlama işlemini yapmak gerekiyor. Ayarlar bölgesinden ses tuşları ile alakalı ayarlar düzenlenebilmektedir. Bu ayarların yapılmaması durumunda ne yazık ki ses tuşları fotoğraf çekimi için kullanılamayacaktır.

 

Cihazdaki Diğer Özelliklerin Kullanımı

Kimi akıllı cihazlarda ekrana dokunmadan fotoğraf çekimi için farklı alternatifler bulunabilmektedir. Gülümseme yakalama bunlardan biridir. Ayarlar bölümünde yer almakta olan otomatik gülümseme yakalama seçeneği aktif olunca kolaylıkla selfie çekmek mümkün hale geliyor.

 

Diğer bir özellik ise elin kameraya gösterilmesi sonrasında çekim talimatı vermek. Kadrajın ve verilecek olan pozun ayarlanmasından sonra gerekli olan işareti verilmesi yeterli olacak. Böylece ekstradan ekrana dokunarak görüntüyü bulanıklaştırma gibi bir durum söz konusu olmadan istenilen fotoğraflar hızlıca çekilebilecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top