Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

Galaxy S22 Performans Sorunu İçin Samsung Gerekli Adımı Attı

Akıllı cihaz konusunda lider isimlerin başında gelen Samsung, geçtiğimiz günlerde farklı bir konu ile gündeme geldi. Galaxy S22 ile diğer akıllı cihazlarında yer alan Oyun Optimizasyon Hizmeti (GOS) yazılımı ile beraber Netflix, TikTok ve İnstagram dahil olmak üzere 10 bin uygulama ve oyun ile alakalı kasıtlı şekilde yavaşlatma yaptığı iddiası ile gündeme geldi.

 

Bu durumun fark edilmesi sonrasında sosyal medya üzerinden ve farklı forum sitelerinden açığa çıkartılması ile beraber marka tepkilerin odağına yerleşti. Samsung da üstü kapalı olacak şekilde iddiaları kabul etti. Sonrasında ise marka, bu hizmetin uygulamaların performansında düşmelerin olmasına neden olan sorunun düzeltileceği ile alakalı açıklama yaptı. Ve herkes tarafından beklenen güncelleme de geldi.

 

Galaxy S22 Kullanıcıları İsterlerse Kısıtlamayı Devre Dışı Bırakalabilecek

Güney Kore’de Samsung tarafından Galaxy S22 için yeni bir güncelleme yayınlandı. Game Booster’a 10 binden fazla uygulamanın yavaşlamasına neden olan sorunun giderilmesi adına “Oyun Performans Yönetim Modu” eklendi. Kullanılacak olan bu mod ile beraber eğer kullanıcılar isterlerse cihazlarındaki optimizasyon hizmetini devre dışı bırakabileceklerdir. Devre dışı bırakılması ile beraber optimizasyon yapılamayacağı için cihazda yüklü olan uygulama ve oyunlarda herhangi bir performans düşüklüğü de söz konusu olmayacak. Oyun Optimizasyon Hizmeti genel olarak uygulamaların performansını belirli bir seviyede kısmakta ve cihazın aşırı oranda ısınmasını engelleyerek pil ömrünü de artıyor.

 

Bu hizmetin çalışmaması durumunda ise Galaxy S22 ve benzeri cihazlarda pil ömrü düşmekte ve eskisine göre daha yüksek oranda ısınabilme ihtimali ortaya çıkıyor. Henüz yalnızca Güney Kore’de bulunan Galaxy S22 kullanıcıları için yayınlanmış olan güncellemenin dünyanın diğer yerlerindeki ülkelerde ne zaman yayınlanacağı ile alakalı tam olarak bir bilgi henüz bulunmuyor. Aynı zamanda net bilginin elde edilmediği diğer bir konu ise Galaxy S serisi dışında bulunan diğer cihazlara güncelleme gelip gelmeyeceği.

 

Oyun Optimizasyon Hizmeti tarafından etkilenmiş olan uygulamalar içerisinde AnTuTu, PCMark, 3DMark ve Geekbench tarzı performans kıyaslama platformları bulunmuyor. Var olan bu durumdan ötürü Geekbench, Galaxy S22, Galaxy S21, Galaxy S10 ve Galaxy S20 serisi akıllı cihazları kıyaslama listesinden çıkartma kararını aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top