Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

IMEI Klonlama Devri Sona Eriyor

Türk Lirası’nın diğer ülke para birimleri karşısında ciddi oranda değer kaybetmesi ve dünyadaki en yüksek enflasyon verilerinin Türkiye’ye ait olması gibi farklı nedenlerden dolayı akıllı cep telefonu fiyatları tavan yapmaya başladı. Ve bundan dolayı pek çok kişi de kaçak IMEI atma – IMEI klonlama yöntemini kullanmaya başladı. Lakin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan teklifin kabul edilmesi ile beraber kullanılan bu yöntemin tarihe karışması bekleniyor.

 

IMEI Klonlama Nasıl Sona Erdirilecek?

Akıllı cihazların fiyatların ciddi anlamda artış göstermeye başlaması ile beraber artık IMEI klonlama çok daha yüksek oranlarda yapılır hale geldi. Yapılan bu klonlama işlemi ile beraber insanlar yasal olmayan bu yöntemi kullanarak yurtdışından vergisiz olarak gelen akıllı cep telefonlarını kullanma imkanına erişiyorlar. Lakin meclise girmiş olan yasa eğer ki önümüzdeki günlerde onaylanması halinde geçtiğimiz zamanlarda bu işlemi yaptırmış olan milyonlarca insanın kullanmakta oldukları cihazlar da kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak.

 

Yasa teklifinin kabul edilmesi ile beraber günümüze kadar 7 sene çevrimdışı kalmasına izin verilmekte olan cihazların süresi 1 yılla sınırlandırılacak. Yani daha öncesinde bozuk ya da eski bir cep telefonunda yer alan IMEI başka bir cihaza kopyalanırsa, 7 sene boyunca bu eski cihazın sinyal verilmesi beklenmekteydi. Lakin artık 1 sene sinyal göndermemiş akıllı cep telefonunun IMEI’si kapatılacak. Böylesi bir durumda kullanıcıların karşısına iki alternatif çıkacak.

 

İlki, cihaz kapandıkça farklı ve yeni IMEI atılarak açtırılması. Lakin bu şekilde yapılması durumunda pazarın 3’te 1’ini oluşturan klon cihazlar çok kısa sürede IMEI kopyalanması için uygun olamayacak. İkinci alternatifte ise gelecek olan ceza ödenerek IMEI pasaporta kaydettirilecek. Lakin bu da çok olası görünmemekte.

 

Var olan sızıntılara göre Aralık ayının sonrasında IMEI kayıt ücretlerine ciddi bir zam gelecek. Kullanıcıların bu aşamada kullanmadıkları 2. bir cihazları bulunuyorsa senede en az 1 kere içerisine SIM kart takarak sinyal göndermesini ve kapanmamasını sağlamalıdır. Kapanması halinde ise faturası ile servise başvurularak tekrardan açılması adına adım atılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top