Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

iPhone 14 Üretiminde Oluşan Kriz 2023 Yılına Kadar Sürecek

Apple markasına ait olan ve Çin’de bulunan en büyük tedarikçisi Foxconn fabrikasında meydana gelen sıkıntılardan ötürü iPhone 14 Pro ve Pro Max modelinin üretiminde ciddi anlamda olumsuz etkilenmeler söz konusu. Üretimde ortaya çıkan sıkıntılardan dolayı Apple, bu seneki satış hedeflerini tutturma konusunda ciddi anlamda zorluk yaşayacak görüntüsünü veriyor.

 

iPhone 14’e Ait Stok Sorunu Bir Süre Daha Sürecek

Yılın son zamanlarında diğer büyük firmalarda olduğu gibi Apple’da da satışların artış gösterdiği bir dönem olması beklenmekteydi. Lakin Foxconn fabrikasında meydana gelen sorunlardan ötürü Apple, var olan talepleri karşılama konusunda ciddi anlamda sıkıntılar yaşıyor. Ve bu durum da satışları son derece olumsuz şekilde etkiliyor.

 

Gelen bilgilere göre ise Apple tarafında yaşanan tedarik sorunları 2022 yılı sona ermeden çözülecek gibi de görünmüyor. Foxconn fabrikası, iPhone modellerinin üretimine 2023 yılının Ocak ayı itibari ile başlayacak. Alınan bu bilgiler doğrultusunda Apple’ın yaşamış olduğu stok sorunlarının en az 1 ay daha süreceği anlamı ortaya çıkıyor.

 

Her ne kadar Foxconn’da var olan sorunların yavaştan da olsa yoluna girmeye başlandığı söyleniyor olsa da iPhone üretiminin tam randımanlı şekilde normale dönmesi en az 1 ayı bulacak. Foxconn, Apple’ın bünyesindeki iPhone üretiminin %70’ini elinde barındırması ile biliniyor. Meydana gelen sorunlardan dolayı tesislerdeki üretim %30’lara düşmüş.

 

Fabrikada meydana gelen bu durum, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modelleri ile alakalı ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Apple, ağırlıklı olarak iPhone 14 Pro modelleri ile alakalı pek çok internet mağazasındaki satışlarında müşterilerine 3 – 4 haftalık gecikmeler sunuyor. Apple’a ait Türkiye sayfasında da iPhone 14 Pro modelleri ile alakalı 3 haftalık bir gecikme olacağı öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top