Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

iPhone Cihazlar Gelecekte Kendilerini Tamir Edebilecek

İnsanların taleplerinin en iyi şekilde karşılanabilmesi adına akıllı telefon üreticileri tarafından yapılan çalışmalara her geçen gün yenileri eklenmeye devam ediyor. Üreticiler ise her yeni cihazlarına yeni özellikler ekleyerek rakiplerine karşı avantajlar elde etmek istiyorlar. Son dönemlerde akıllı cep telefonlarında en fazla öne çıkan özelliklerin başında katlanabilir ekranlar geldi. Lakin yeni ortaya çıkan pek çok farklı teknolojide olduğu gibi katlanabilir akıllı cihazlarda da bazı sorunlar kendini göstermeye başladı. iPhone ise bu aşamada ekran teknolojisi konusunda adımlar atmayı hedefliyor.

 

Apple Ekran Teknolojisine Büyük Bir Yenilik Getiriyor.

Şimdilerde başta Samsung olmak üzere Motorola, Xiaomi, Oppo, Huawei, Honor katlanabilir akıllı cep telefonları konusunda ciddi anlamda adımlar atmaya başladılar. Apple ise bu konuda henüz çalışmalara başlamamış durumda. Katlanabilir iPhone modeli ile alakalı çalışmalarını sürdüren marka, bu tarzdaki cihazların ekranlarda ortaya çıkan belli başlı sorunları kökten çözmeyi hedefliyor.

 

En az 5 yıllık süredir katlanabilir özelliğe sahip iPhone modeli için çalışmalarına devam eden Apple, çalışmaları kapsamında ekranın katlanabileceği noktaların da analizini gerçekleştiriyor. Genel olarak katlanabilir ekranlarda ortaya çıkan en büyük sorun aşınma ve yıpranma. Marka da bunun önüne geçebilmek adına özel bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Amaçları ise katlanabilir iPhone modellerinde ekranların kendi kendine tamir edilebilmesini sağlamak.

 

Marka tarafından alınmış olan yeni patent; ekranlarda ortaya çıkabilecek hasarı en aza indirmeyi amaçlamasının yanı sıra hasar görmüş olan bölümün de kendi kendine yenilenmesini konu almakta. “Esnek Ekran Kaplama Katmanlarına Sahip Elektronik Cihazlar” ismi altında, Apple tarafından iPhone katlanabilir cihazlar için önemli adımların atılması planlanmakta. Patentteki kendi kendini iyileştirme kısmı ise ciddi anlamda dikkat çekici. Lakin patentte var olan özelliğin detayları ile alakalı henüz bilgi paylaşılmadı.

 

Alınan patente göre yeni iPhone modelin ekranı üç parçadan meydana gelecek. Modelin her iki kısmında standart tarzda sabit ekran bulunurken katlanan kısmında ise esnek bir ekranın yer alması planlanmakta. Kendi kendini onaran malzemenin kullanılması ile cihazın ekranında oluşacak hasarların tamir edilmesi hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top