Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

iPhone Cihazlarda Şarj Girişi Type-C Oluyor

Avrupa Birliği Parlamentosu, uzun süredir yalnızca akıllı telefonlar değil, bilgisayar, tablet gibi teknolojik ürünlerin birbirinden farklı şarj girişlerine sahip olması ve bu durumdan kaynaklı olarak ortaya çıkan çevresel atık yükü ile alakalı ciddi anlamda görüşmeler yapmaya devam ediyordu. Yapılmış olan bu görüşmeleri sonucunda ise Apple ürünlerini etkileyecek bir karar ortaya çıktı. Bu karar ile beraber iPhone cihazlarda artık şarj girişi için Type-C kullanılacak.

 

Type-C’ye Geçiş Tarihi

6 sene öncesinden itibaren bütün elektronik cihaz üreticileri Type-C’yi üretmekte oldukları tüm cihazlarına entegre etmeye başlamışlardı. O dönemlerde her ne kadar ağırlıklı olarak sadece amiral gemisi olarak tanımlanana telefon ve tabletlerde bu giriş görülmüş olsa da şimdilerde hemen her cihazda kullanılmaya başlandı. Şarj olma süresinin yanı sıra veri aktarım hızı konusunda da kullanıcılarına pek çok farklı yeniliği getirmeyi başarmış olan Type-C, var olan avantajları ile beraber çok kısa bir zaman dilimi içerisinde bütün dünyada son derece hızlı şekilde yayılmaya devam ediyor. Öyle ki artık dizüstü bilgisayarlardan kablosuz kulaklıklara kadar bütün cihazlarda Type-C girişlerinin olduğunu görmek mümkün hale gelmiş durumda. Bu aşamada Apple markası ise kendisine ait olan patentli teknolojisi Lightning girişini kullanmayı sürdürdü. Lakin bir zaman sonrasında Type-C ile beraber gelen özelliklerden dolayı tabletlerinde kullanmaya başladı.

 

Bununla beraber şarj adaptörlerine bağlanmakta olan kabloların uçları da yine Type-C’ye döndürüldü. Ancak akıllı cihazlarında bu geçişi sağlayamadı. Lakin bu durum sadece Apple özelinde bir durum değil. Her ne kadar sayısı giderek azalmaya başlıyor olsa da Micro Usb B kullanmakta olan akılı cihaz üreticileri ile kendi patentine sahip şarj giriş yöntemlerini tercih eden tablet ve bilgisayar üreticileri bulunuyor. Avrupa Parlamentosu tarafından alınmış olan karar ile beraber ise Apple bünyesindeki iPhone modelleri de dahil olmak üzere bütün cihazların şarj girişleri tek tip haline gelecek. Açıklanmış olan karar sonucunda ise 2024 sonbaharına kadar geçecek süre zarfında bütün iPhone modellerinde şarj girişi Type-C olacak. Verilmiş olan bu tarih de iPhone 16 serisinin çıkış tarihi ile denk düşüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top