Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

iPhone IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

iPhone IMEI sorgulama işlemi, diğer cihazlarda olduğu gibi kullanıcılar tarafından kolaylıkla yapılabilecek işlemler arasında yer almaktadır. IMEI ifadesinin Türkçe karşılığı ise “Uluslar arası Mobil Cihaz Kodu”dur. GSM destekli olan her bir telefonun ya da elektronik cihazın üretimi esnasında IMEI numarası yüklenmektedir. Aynı insanlardaki kimlik numarası gibi IMEI numarası ise tek ve benzersiz olup 15 haneden oluşmaktadır. iPhone cihazlar üzerinden IMEI sorgulaması için farklı yollar bulunmaktadır.

 

Cihaza ait olan IMEI kodu sayesinde cihazın kaybolması ya da çalınması haklinde hizmet sağlayıcısı bilgilendirilebilecektir. Yapılacak bu işlem sonrasında cihaz kullanıma kapatılacaktır. Hali hazırda cihazlarda yer almakta olan IMEI kodu değiştirilemez özelliğe sahip olmaktadır. Günümüzde ne yazık ki kötü niyetli kişiler tarafından IMEI değişim işlemleri yapılabilmektedir. Bundan dolayı da iPhone IMEI sorgulama işlemi yapıldıktan sonra elde edilecek olan kodun kimse ile paylaşılmaması tavsiye edilmektedir. Her ne kadar Apple, cihaza dışarıdan müdahale konusunda her güncellemesi ile beraber farklı güvenlik önlemlerini alıyor olsa da kötü niyetli yazılımlar ile değişim işlemi yapılabilmektedir.

 

iPhone IMEI Sorgulaması İçin En Pratik Yöntemler

Kullanıcıların iPhone IMEI sorgulama işlemini yapmaları için karşılarına çıkacak olan en pratik yol, cihazın arama ekranına gelinerek *#06#’yi tuşlamalarıdır. Sonrasında direkt olarak ekranlarına cihazlarına ait olan IMEI numarası gelecektir.

 

Bununla beraber kullanılabilecek olan ikinci yol ise ayarlar bölgesine girerek gerekli adımları takip etmek olacaktır. Burada bulunan “Genel” sekmesi üzerinden “Hakkında” yazan yere tıklanacaktır. Burada cihaz ile alakalı bazı bilgiler ekrana listelenecektir. Listenin en sonunda da cihazın IMEI numarası yer almaktadır.

 

Satın alınan cihazların kutuları incelendiği zaman da görübileceği üzere üzerilerinde cihaza ait kodlar yer almaktadır. Cihazın kutusunun hemen arka kısmında alt bölgede cihaza ait IMEI bilgisi bulunacaktır.  

 

Kullanılacak olan bu yöntemler ile beraber yalnızca birkaç dakika içerisinde kullanılmakta olan cihaza ait olan IMEI bilgisine ulaşmak son derece mümkün hale gelmektedir. Üstelik yapılacak olan bu sorgulama işlemleri İphone içerisindeki tüm modeller için geçerli olan yöntemlerdir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top