Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

İsteklerinizi Karşılayacak Cep Telefonunu Nasıl Seçebilirsiniz

Gelişen teknoloji ile beraber artık akıllı cihaz kullanımı ciddi oranda artmış durumda. Böyle olunca da artık birbirinden farklı marka ve modeldeki cihazlar onların beğenisine sunuluyor. Siz de akıllı cihaz arayışına girdiyseniz ve en iyi seçimi yapmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Bunları sizler için sıraladık.

 

Cihazın İşletim Sistemi

Android işletim sistemi genel olarak pek çok kişinin en fazla karşısına çıkan işletim sistemi. Ekonomik anlamda etkili alternatifleri sunmayı başaran Android cihaz ile uygulama mağazasından İOS’a oranla daha fazla ücretsiz uygulama bulmanız mümkün.

 

iPhone akıllı cihaz modellerinde ise İOS işletim sistemi kullanılmaktadır. Apple şirketi tarafından oluşturulan bu sistem özellikle de kullanım kolaylığı ve sürekli geliştirilen birbirinden farklı uygulamaları ile ön plana çıkıyor.

 

Akıllı cihaz satın almadan önce her iki işletim sistemini inceleyerek bunların arasından seçiminizi yapabiliriniz.

 

Cihazın Ekran Boyutu ve Cihazda Kullanılan Ekran Teknolojisi

Markalar artık pek çok farklı büyüklüğe sahip cep telefonlarını üretiyorlar. Çoğunluk olarak ise 6 ila 7 inçlik ekranlara sahip akıllı cihazlar ön planda. Bunların dışında daha büyük ve daha küçük ekranlı modeller arasından da seçiminizi yapabilirsiniz. Lakin belirttiğimiz ölçülerdeki ekran, kullanım avantajını beraberinde getirecektir.

 

AMOLED ekranlar çok daha belirgin renkleri ekrana ulaştırır. LCD ekranlarda ise görünümün daha parlak olması mümkündür. Söz konusu batarya performansı olduğu zaman da görebileceğiniz üzere AMOLED ekranlar alternatiflerine oranla daha az enerji tüketmektedir.

 

Cihazdaki İşlemci, RAM ve Depolama Alanı

Seçeceğiniz akıllı cihaz performans anlamında güçlü olsun istiyorsanız, işlemcisine ve RAM düzeyine dikkat etmeniz gerekecektir. Özellikle de oyun oynamak adına akıllı cihaz almak istiyorsanız, mutlaka yüksek RAM’e ve kaliteli işlemciye sahip modeller arasından seçiminizi yapmanız gerekecektir.

 

Cihazlardaki depolama alanı GB ile ifade edilmektedir. Bu alana göre cihazda saklanabileceklerin sınırı belirlenmiş olur. Düşük GB kapasitesinde olan Android akıllı cihazların bazılarında hafıza kartı ile yükseltme işlemini yapmak mümkün olmaktadır.

 

Cihazın Kamera Kalitesi ve Pil Ömrü

Üretimi yapılan akıllı cihazlarda artık kamera hiç olmadığı kadar kaliteli. Böylece fotoğraf ve video çekimi çok daha profesyonel bir hale gelmiş olabiliyor. Siz de en iyi şekilde fotoğraf çekebilmek adına kameranın diyafram genişliği, 4K Ultra HD video özelliği, odaklanma hızı gibi konularında araştırmalarınızı dikkatlice yapmanız gerekmektedir.

 

Ortalama düzeylerdeki bir akıllı cihaz 8 ila 18 saat pil ömrüne sahip olmaktadır. Cihazın pil durumu ve kablosuz şarj imkanı olup olmadığı da yine cihaz seçiminiz de önemli olan detaylardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top