Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

Microsoft Surface Pro 9 5G’ye Ait Özellikler Sızdırıldı

Akıllı cihaz dünyasında markalar her geçen gün farklı özellikleri içerisinde barındıran yeni cihazları kullanıcılarına sunmaya devam ediyor. Bu markalardan biri olan Asus, geçtiğimiz zamanlarda Microsoft Surface’in rakibi olan ExpertBook B3 Detachable modelinin tanıtımını gerçekleştirdi. Son dönemlerde sızdırılmakta olan bilgilere göre ise Microsoft, ARM tabanlı olan Surface Pro 9 5G ile alakalı çalışmalarını ciddi anlamda hızlandırdı.

 

2’si 1 arada olarak da tanımlanan kompakt bilgisayarların popülaritesi her geçen gün artışını göstermeyi sürdürüyor. Windows Central tarafından sunulan bilgilere göre Microsoft tarafından bu sene tanıtımı yapılacak modeller içerisinde Surface Laptop 5, Surface Studio 3 ile Surface Pro 9 yer alacak.

 

Microsoft Surface Pro 9 5G Genel Özellikleri

Günümüze kadar üretilmiş olan Surface Pro modellerin gücünü Intel işlemcilerden aldığı görülebiliyor. Sızdırılmış olan bilgilere göre ise Surface Pro 9 5G modelinde ise Microsoft tarafından geliştirilecek SQ3 işlemcisi kullanılacak. 64-bit Qualcomm Kryo çekirdeği bulunan Snapdragon 8cx Gen 3’ün üzerinde inşa edileceği belirtilmekte olan işlemci, en iyi performans iyileştirmeleri ile de kullanıcıların karşısına çıkartılacak.

 

ARM teknolojisi konusunda çalışmalarını her geçen gün hızlandırmakta olan Microsoft, Project Volterra ismini vermiş olduğu Windows-on-ARM masaüstü bilgisayarının tanıtımını gerçekleştirmek adına çalışmalarını soluksuz şekilde sürdürmekte. Zac Bowden’a göre de ortaya çıkacak PC, Snapdragon 8cx Gen 3 SoC tarafından desteklenmekte ve ARM ile Surface Pro 9’da tanıtımının yapılması beklenen aynı sinirsel işlem birimi (NPU) AI özelliklerini içermekte.

 

Çok daha ince bir profile sahip olacağı düşünülen Surface Pro 5G, Type-C giriş ile tanıtılacak. Microsoft’un ilk 5G telefon olmayan cihazı olacağı bilinen Surface Pro 5G, marka tarafından birkaç hafta içerisinde diğer cihazlar ile beraber tanıtılacak.

 

Genel olarak Surface Pro 5G için kullanılacak Snapdragon 8cx Gen3, Windows platformundaki ilk 5nm işlemci olarak biliniyor. Selefinden yüksek performans gösteriyor ve daha düşük oranda güç tüketmekte. UFS 3.1 desteği bulunan işlemcide aynı zamanda gelişmiş kurumsal güvenlik özellikleri de yer alacak. Şimdilerde ise herkes Microsoft tarafından ortaya koyulacak bu yeni cihazları büyük bir merakla bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top