Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

Samsung Akıllı Telefon Üretiminde Azalmaya Gidiyor

Akıllı cep telefonu pazarının özellikle de son dönemlerde ekonomik anlamda ciddi şekilde gerilemesi ile beraber pek çok marka bu durumdan ciddi şekilde etkilendi. Etkilenmiş olan markalardan bir tanesi de dünyanın en büyük akıllı telefon satıcıları arasında ilk sıralarda bulunan Samsung. Her ne kadar listede zirvede yer alıyor olsa da, marka akıllı telefon üretimi konusunda küçülmeye gitmeye başlıyor.

 

Bütün Telefonlarının Üretimini Yaptığı Fabrikada Azaltma Yapıyor

Akıllı cep telefon satışlarının ikinci yarısı için Samsung sabit kalmayı veya tek haneli oranlarda büyümeyi hedeflediğini belirtiyor. Lakin mevcuttaki durum markanın istediği tarzda ilerlemiyor. Reuters tarafından hazırlanan rapora göre, Samsung Vietnam’da gerçekleştirmekte olduğu akıllı telefon üretiminde azalmaya gidiyor. Thai Nguyen’de bulunan akıllı telefon fabrikası, her sene 100 milyon adet akıllı telefon üretimi gerçekleştiriyor.

 

Ortaya çıkan iddialara göre var olan bu durumun temel nedeni, envanterde bulunan artışın yanı sıra tüketici harcamalarında ortaya çıkan küresel düşüş. Bununla beraber üretimdeki azalmanın diğer bir nedeni de Samsung markasının satabileceğinden çok daha fazla birimi üretmek istememesi. Ortaya çıkan bu azaltma kararı ise yalnızca Samsung’u etkilemiyor. Aynı zamanda Vietnam da var olan bu durumdan ciddi anlamda etkileniyor. Çünkü Vietnam’da bulunan üretim yerleri, Samsung markasının akıllı telefonlarının yarısının da üretilmekte olduğu yer olarak biliniyor. Markanın vermiş olduğu karar, fabrikada çalışmakta olan kişilerin saatlerin kesilmesi hatta işten çıkartılabilmesi anlamını da içerisinde barındırıyor.

 

Fabrikada çalışmakta olan bir işçiye göre yeni çalışma saatleri yalnızca haftada üç gün olarak sınırlandırılmış. Bazı hatlarda çalışma haftalık dört gün. Bununla birlikte pandemi döneminin var olduğu 2021 yılında işlerin çok daha iyi gittiği görülebiliyor. Birçok işçi ise akıllı telefon üretimi konusunda hiç böylesine düşüklüğün olmadığı iddia ediliyor.

 

Meydana gelen bu olumsuz durum sadece Samsung ile sınırlı değil. Aynı zamanda Coinbase, Clubhouse, Netflix, Paypal, TikTok ve Tesla gibi şirketlerde de işten çıkarma durumları söz konusu oldu. Facebook ve Google için de küresel ekonomide devam eden düşüşlerden dolayı işten çıkarmaların meydana gelmesi son derece yüksek bir ihtimal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top