Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

Samsung Cihazlarda Test Kodu

 Hiçbir şekilde kurulum yapmaya gerek olmadan cihazı ile alakalı hoparlör, sensör, mikrofon verilerini test etmek isteyenler; Samsung test kodu girişi yaparak bu isteklerini yerine getirebilirler. Bu kod özellikle de ikinci el cep telefonu almak isteyenler için oldukça önemlidir. Hızlı bir şekilde yapılacak olan test ile beraber donanımın başarılı şekilde test edilmesini sağlar.

 

Kullanılacak olan Samsung test kodu ile beraber ses netliği tespit edilmekte, sensörler kolaylıkla incelenmekte ve cihazın dokunmatiğinin sorunsuzca çalışıp çalışmadığı anlaşılabilmektedir.

 

Test kodunu kullanmak için *#0# yazılması yeterlidir. Bu sayede test modu açılacak ve ekrana İngilizce bir ekran gelecektir. Ekrandaki İngilizce yazıların her biri test edilecek bölümleri gösterir.

 

— Alıcı: *#0*#/Reciever

— Titreşim: *#0*# /Vibra

— Karartma: *#0*# /Dimming

— Ses Testi: *#0673#

— Sensör: *#0*# /Sensor

— Dokunmatik: *#0*# /Touch

— Hoparlör: *#0*# /Speaker

— Led testi: *#0*# /LED

— IMEI: *#06#

— IMEI Değiştirme: *#272*IMEI#

— Sar Değeri: *#07#

— Wireless LAN testi: *#*#232339#*#*

 

Huawei Cihazlarda Test Kodları

Aynı Samsung test kodu ile yapılabildiği gibi Huawei cihazlar için de kullanıcılar için çeşitli kodlar yer almaktadır. Bunlar;

 

  • Yazılım sürümü ve IMEI numarası: *#*#1357946#*#*
  • Arka plan, fabrika ayarları, yazılım yükleme gibi gelişmiş ayarlar: *#*#2846579#*#*
  • FCM teşhisi: x*#*#426#**
  • Ses ve görüntü testleri: *#*#2846#*#*_*#2846#*

 

Android Cihazlar İçin Test Kodları

Akıllı cep telefonlarında yer alan USSD protokolleri sayesinde farklı kodlar girilerek gizli özelliklerin kullanıcılar tarafından erişimine imkan tanınmaktadır. Kimi CDMA cihazlarında da yer alan bu kodlar aynı zamanda hazır kodlar olarak da tanımlanır.

 

Herkese açık şekilde var olan kodlar ve kanallar sayesinde bilgisayarla direkt olarak iletişim kurulabilmektedir. Telefon görüşmesi yapmak adına kullanılan tuş ekranına girilen bu kodlar basit rakam ve simgelerin kombinlenmesi ile farklı özelliklerin ortaya çıkmasını sağlar. Yalnızca Samsung değil, Huawei, LG gibi benzer Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda yukarıdaki kodların kullanılması ile beraber cihazların özelliklerinin detaylıca incelenmesi mümkündür.

 

Kullanıcılar Samsung test kodu kombinasyonlarını kullanarak cihazlarındaki gizli işlevleri incelemelerinin yanı sıra cihazlarının çalışabilirlik durumlarını da test edebilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top