Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

SD Kartlardaki Yazma Korumasını Kaldırmak Mümkün Mü?

 SD kartlar insanların büyük bir kısmı için olmazsa olmaz ürünler arasında yer alıyor. Çünkü SD kart kullanımı ile beraber belgelerin, fotoğrafların ve videoların saklanması son derece kolay olmaktadır. SD kart yazma koruması kaldırma konusundaki ihtiyaç ağırlıklı olarak SD kartlarda ve USB disklerde kopyalama işleminin yapılması esnasında hata alınması durumunda gerekli olmaktadır. Disk yazma işlemine karşı korumalı hata alındığı zaman farklı nedenlerden ötürü diskin kullanılmadığı görülebilmektedir.

 

SD kartın bozuk olması durumunda üzerine yeni şeyler yazılamayacağı gibi fiziki olarak da kullanılması mümkün olmayacaktır. Bununla beraber diskteki koruma çentiğinin açık olmasından dolayı kilit durumu söz konusu haline gelebilir. Bunlarla birlikte bellekte kullanılmakta olan kimi uygulamalardan ötürü de hata alınması normaldir. Eğer ki diskte herhangi bir arıza yoksa korumanın kaldırılması ile beraber kullanımına devam edilebilmektedir.

 

Telefon Yazma Korumasını Kaldırma

Bunun için ilk olarak cihazda SD kartın çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Ardından ise çentik kaldırılarak tekrardan denenir. Eğer ki yine SD kart açılmazsa, mini ve mikro kartlar için dönüştürücü kullanılarak etiketin yukarıya doğru kaldırılması denenebilir. SD kart yazma koruması kaldırma işlemi için Windows işletim sistemine sahip bir cihaz kullanarak yapmak mümkün olacaktır.

 

Yapılacak işlem için yönetici hesabı üzerinden disk bölümleme aracı kullanılabilir. Bilgisayarda hafıza kartı için giriş bulunmuyorsa, dönüştürücü de kullanılabilmektedir. Bilgisayarda “Başlat” bölümüne tıklandıktan sonra “Komut İstemi” kısmı açılarak buraya “Diskpart” komutu yazılır. Enter tuşuna basılması ile beraber değişiklikleri onaylamak adına “Yes”e basılır.

 

Mac kullananlar ise hafıza kartı “bilgi al” kısmından kontrol edilir. Yazma ve Okuma olarak paylaşım ayarları düzenlenerek denenir. Disk izlencesinden de hafıza kartı taranarak düzenlenebilir.

 

Yazma Koruması Kaldırma Programı

Formatlama işlemi ise cihazda bulunan verilerin kaybedilmesine neden olmaktadır. Bilgisayara takılacak kart yönet kısmından formatlanabilir. Formatlama işlemi sonrasında SD kart tekrardan işleme hazır hale gelecektir.

 

Kolaylıkla SD kart yazma koruması kaldırma işlemini yapmak istiyor ancak bunun için profesyonel yardım almak istiyorsanız, ekibimiz size aradıklarınızı kısa sürede vermeyi başaracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top