Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

SIM Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Satın alınmış operatör hattının kullanılması için SIM kartın aktif olması gerekmektedir. Birçok kişi ise SIM kart bloke kaldırma konusunda bilgi sahibi olmadığı için durumun ya kendi kendine düzelmesini bekler ya da teknik servisin yolunu tutar. Gerçekte ise bloke kaldırma işlemi oldukça basittir. Bu aşamada dikkat edilecek detay ise blokenin neden ortaya çıktığını öğrenerek buna göre adımları atmak olmalıdır. Aksi durumda SIM kartın blokesi kaldırılamayacağı gibi kart da kullanılamayacaktır.

 

SIM Kart Neden Bloke Edilmektedir?

Doğru şekilde SIM kart bloke kaldırma işleminin yapılabilmesi ve bu işlem esnasında herhangi bir sorunun ortaya çıkmaması adına SIM kartın neden bloke edildiğine bakılması gerekir. Bu durumun kendini göstermesinde birkaç farklı neden bulunmaktadır. Bunlar ise temel olarak farklı bir SIM kart kullanımı, yeni bir cihaza geçiş yapılması veya SIM karta ait PIN kodunun arka arkaya yanlış girilmesi gibi durumlardır. Aynı zamanda kullanılan SIM kartı 4.5G destekli olan yeni cihazda kullanılmak istenmesi durumunda da bloke işlemi gerçekleşir.

 

İnsanların bir kısmı SIM kartların kendilerini neden bloke ettiklerini bilmezler. Aslında kartın kendini bloke etmesi, güvenlik açısından kullandıkları bir yöntemdir. Çünkü bloke olmaması durumunda kartın kötü niyetli kişilerin eline geçmesi ve maddi kayıpların ortaya çıkması son derece olası hale gelecektir.

 

Kullanılan SIM kartın bloke olması halinde mobil bankacılık işlemleri ve hali hazırdaki cihaza tanımlanmış alışveriş işlemleri de yapılamayacaktır.

 

SIM Kart Bloke Kaldırma İşlemi

PIN kodunun yanlış girilmesinden ötürü SIM kart bloke kaldırma işlemi yapılmak istendiği zaman devreye PUK kodu girmektedir. PUK kodu genel olarak SIM karta ait olan kartın arka yüzünde yer almaktadır. Aynı zamanda operatör ile iletişime geçilmesi ile beraber de PUK kodunu öğrenmek mümkün olacaktır. Bankacılık işlemlerinin kullanılması adına ise her bir bankanın kendine ait olan müşteri hizmetleri ile iletişime geçilmesi gerekecektir. Yapılacak olan görüşmeler ile bankacılık işlemlerinin kullanılması adına kartın blokesinin kaldırılması sağlanmış olur. Böylece cihaza takılan SIM kart ile hem arama işlemleri hem de alışveriş ve bankacılık işlemleri yapılmaya devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top