Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

Xiaomi 13’ün Gücünü Alacağı İşlemci Belli Oldu

Xiaomi, ilk olarak akıllı cihaz sektörüne girdiği zamandan itibaren müşteri memnuniyetini hedefleyen ve buna göre çalışmalarını ve araştırmalarını yapan markalardan biri olarak ön plana çıkıyor. Ortaya koymakta oldukları çalışmalar ile de bu konuda ne kadar iddialı olduklarını göstermeye devam ediyorlar. Geçtiğimiz sene Xiaomi ile Motorola; Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1’i kullanacak olan ilk şirket olmak adına son derece ciddi bir rekabete girmişti. Bu yarışın kazananı Edge X30 modelini çıkartan Motorola olmuştu. Elde edilen haberlere göre bu sene de geçen seneye benzer bir durum Xiaomi 13 ile tekrardan söz konusu hale gelecek.

 

Abishek Yadav, sektördeki sızıntıları ile bilinen bir isim olarak ön olana çıkıyor. Yadav, bu sene önümüzde aylarda tanıtılması düşünülen Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisinden güç alacak olan iki tane akıllı telefonun tanıtılacağı iddiasını ortaya attı. Üstelik iddialarında bunlardan bir tanesinin Xiaomi 13 olacağını belirtti. Eğer ki bu iddia doğruysa, Xiaomi ile şimdilik ismi ile alakalı bilgi sahibi olunmayan bir akıllı telefon üretici arasında yeniden işlemci rekabetin olacağı görülecek. Yadav aynı zamanda işlemci ile alakalı muhtemel özellikleri de teknoloji meraklıları ile paylaştı.

 

Paylaşan bilgilere göre yonga seti; bir öncekinde olduğu gibi TSMC’nin 4nm fabrikasyon sürecinden geçmiş olacak. Bununla birlikte 1 adet Cortex X3, 2 adet Cortex A720, 2 adet Cortex A710 ile 3 adet Cortex A510 çekirdeklerine de sahip olacağı söyleniyor. Setin grafik tabanında ise Adreno 740 olacak. Xiaomi 13 ile Xiaomi 13 Pro, bir önceki ay Çin’in yanı sıra global sürümleri ile IMEI veri tabanında ortaya çıkmıştı. Standart olan model 2210132C ve 221113C, Pro modeli ise 2210132G ve 2211133G numaraları ile insanların karşısına çıktı. Xiaomi 13 ile alakalı teknik özellikler ise henüz sır gibi saklanıyor. Bundan dolayı da teknoloji meraklıları, marka tarafından gelecek olan bilgileri merakla bekliyor. Lakin henüz bilgiler gelmese dahi Xiaomi’nin istekleri karşılayacak bir cihazı ortaya koymayı başaracağı düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top