Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

Xiaomi Bulut Depolama Sistemini Kapatma Kararı Aldı

Daha önceki dönemlerde Xiaomi, kullanıcılarının video ve fotoğraf depolamalarını sağlayan 5 GB ücretsiz Gallery Sync isimli bulut depolama alanı onlara sunuyordu. Ancak söylenenlere göre Çinli marka bu hizmeti artık sunmaya devam etmeyecek. Henüz marka tarafından resmi bir açıklama yapılmamış olsa da var olan bazı gelişmeler markanın yakın dönemde bulut depolama sistemini kapatacağının duyurusunu yapacağını belirtti.

 

Xiaomi Gallery Sync Kapanıyor

Daha öncesinde Xiaomi tarafından verilmiş olan bu hizmeti kullanmamış olan kişilerin aslında dosyalarının güven altında olduğu söylenebilir. Var olan bu özelliği kullanan kişiler için marka görülene göre videoları ve fotoğrafları Google Fotoğraflar’a aktarmanın bir yolunu bulmuş gibi göründüğünü söylemek mümkün. Gallery Sync sistemini kullanarak dosyalarını Google Fotoğraflar’a aktarmak istemeyenler için markanın dahili depolama seçeneğini sunması bekleniyor.

 

Gallery Sync için aynı zamanda abonelik ücreti ödenerek daha fazla depolama alanına sahip olmak da mümkün oluyor. Çinli üreticinin ise bu aşamada bütün abonelikleri iptal ederek tam para iadesi yapması beklenmekte. Xiaomi tarafından Gallery Sync bulut sisteminin ne zaman kapatılacağı ile alakalı ise henüz tam olarak bir tarih belirlenmemiş durumda. Ancak bu konu hakkında araştırma yapanlar, 2022 senesi içerisinde bulut hizmetinin tamamen iptal edilmesinin sürpriz bir açıklama olmayacağını düşünüyorlar.

 

Mesajları, kişileri ve notları senkronize etmenin yanı sıra yedeklenmelerine de imkan tanımakta olan Xiaomi Cloud hizmetinin ise kullanılmaya devam edileceği kullanıcılar tarafından bilinmeli. Resmi duyurunun yapılmasının sonrasında kullanıcıların belirtilen süre içerisinde verilerini aktarmak ya da indirmek zorundalar. Xiaomi verileri 2023 yılı boyunca tutmasının ardından bunları silecek.

 

Ortaya çıkmasından sonra silinen duyuruda şunlar yer alıyordu: “ Xiaomi Cloud’da depolanan Gallery Sync verilerini kişisel cihazınıza indirmenize yardımcı oluyoruz. Veri indirme yalnızca XX, XX, 2023’e kadar mevcut olacak ve bundan sonra bu özellik artık desteklenmeyecek.”

 

Bununla beraber iddialara göre Xiaomi Gallery Sync’nin yalnızca Çin’de kullanılmaya devam edileceği de söyleniyor. Lakin kullanıcıların bu konu hakkındaki kesin bilgiler için Xiaomi tarafından yapılacak duyurunun beklemesi gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top