Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

Xiaomi MIUI Cihazlarda Telefon Hızlandırma

Xiaomi, akıllı cihaz piyasasında yer almaya başladığı günden itibaren fiyat performans anlamında insanlara ihtiyaç duydukları cihazları sunmayı hedefleyen bir marka. Markaya ait cihazlar incelendiği zaman da görülebileceği üzere giriş, orta ve üst segmentte farklı özellikleri içerisinde barındıran oldukça fazla sayıda cihazı bünyesinde barındırıyor. Bu cihazlardan bazıları POCCO ve Redmi olarak satışa sunulmuş olsa da hepsi MIUI işletim sistemi ile kullanıcılara sunuluyor. Xiaomi MIUI işletim sistemine sahip cihazları kullanan kişilerin cihazlarını maksimum performansla kullanmaya devam etmeleri adına dikkat edecekleri birkaç detay bulunuyor.

 

Xiaomi MIUI Cihazlar İçin Hızlandırma Rehberi

Kullanıcıların Xiaomi MIUI cihazlarda en fazla karşılaşılan konulardan biri bellek. Bellek kullanımı ile alakalı sorun yaşayan kullanıcılar, Xiaomi tarafından akıllı cihazlarına getirilmiş olan RAM genişletme özelliği ile swap depolama alanı oluşturabiliyor. Lakin bu özellik fiziksel bellek yerine geçmeyecektir. Bu özelliğin aktif edilmesi adına Ayarlar sonrasında Ek Ayarlar’a girilmelidir. Ardından Bellek Uzantısı seçeneğine tıklanarak 1 ila 3 GB’a kadar ek bellek kullanımına başlanır.

 

Hangi marka akıllı cihaz olursa olsun fark etmez, önbellek temizliğinin düzenli olarak yapılması oldukça önemlidir. Yapılmaması halinde cihaz yavaşlamaya başlayacaktır. Xiaomi MIUI işletim sistemine sahip cihazlarda Güvenlik ve Batarya butonlarına tıklandıktan sonra sağ üst kısımda yer alan ayarlardan, ekranın kilitli olduğu zamanlarda hangi sıklıkta önbellek temizliğinin yapılacağı otomatik olarak belirlenebilmektedir.

 

Kullanıcıların dikkat etmeleri gereken diğer bir konu ise cihazdaki çöp kutusunu boşaltmak. Çünkü cihazdaki uygulamalar ve dosyalar siliniyor olsa da bunların çöp kutusundan silinmemesi, cihazın yavaş çalışmasına neden olabiliyor. Xiaomi MIUI kullanıcılarının bir kısmı uygulamalarda, tarayıcıda, rehberde, güvenlik sekmesinde dahi ortaya çıkan reklamlardan şikayetçi. Üstelik bu durum yalnızca şikayet ile de sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda reklamlar cihazlarda ek olarak yük de bindiriyor. Cihazın kullanımı esnasında çıkacak olan reklamlar, o alandaki ayarlar ve yetkilendirme detayları ile istenildiği gibi kapatılabiliyor. Reklamların devre dışı bırakılması ile beraber de cihaz daha öncesinde olduğundan daha hızlı bir şekilde kullanılmaya devam edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top