Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

Yeni iPhone SE 3 Performans Sonuçları

8 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirilmiş olan Peek Performance etkinliği esnasında Apple markasına ait olan yeni iPhone modeli de görücüye çıkartıldı. iPhone SE 2 ya da diğer ismi ile iPhone SE 2022 ile alakalı tartışmalar, cihazın gün yüzüne çıktığı ilk günden bu yana tartışmaların odağında. Çünkü pek çok kişi için ortaya çıkartılan bu cihaz hayal kırıklığı yarattı. Yalnızca işlemci konusunda ciddi anlamda yükseltme yapılmış olmasına rağmen tasarım ise iPhone 6’dan iPhone 8’e kadar olan kullanılan tasarımın bire bir aynısı. Her ne kadar A15 Bionic gibi oldukça güçlü bir işlemci ile kullanıcıların karşısına çıkıyor olsa da tasarımın geçmişte kalması ve fiyatının 11 bin TL gibi yüksek bir rakamda olması kimi kullanıcıların cihaza sıcak bakmamasına neden oluyor.

 

iPhone SE 3 İçin Geekbench Testi

Aynı diğer iPhone tanıtımlarında olduğu gibi iPhone SE 3 ile alakalı tanıtım sırasında da RAM kapasitesi Apple tarafından açıklanmadı. Geekbench bünyesinde yapılan performans testi sırasında 4 GB RAM ile boy göstermiş olan cihaz, tek çekirdek testinden 1695 puan almayı başarırken çoklu çekirdek testinden ise 4021 puan aldı. iPhone 13 bu cihaz ile aynı işlemciyi kullanıyor olmasına rağmen tek çekirdek testinden 1686 puan alırken çoklu çekirdek testinden ise 4489 puan almıştı. Bu durum göz önüne alındığı zaman cihazın elde ettiği skor son derece iyidir.

 

Bazı teknoloji meraklıları iPhone SE 3 ile iPhone 13 Pro cihazları aynı kefeye koymak isteyebiliyor. Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken şey iPhone 13 Pro cihazlarda ek bir GPU çekirdeğinin yanı sıra daha fazla RAM olması. Dolayısıyla iki cihazın bu konuda rekabet içerisine konulması pek doğru olmayacaktır.

 

Bununla beraber iPhone SE 3 özellikleri arasında MagSafe ve Ceramic Shield’ın yanı sıra 5G ve suya karşı çok daha iyi direnç bulunmasının dışında pek bir fark bulunmuyor. Cihazın arka kısmında klasik olarak bir tane kamera bulunurken ön kamerası ise bir önceki model ile aynı özelliklere sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top