Kordonboyu Mah. Ankara Cad. Hamam Sok. No:45/A Kartal / İstanbul +90 216 353 71 58

Blog

Cep Telefonum Çok Fazla Isınıyor

Günümüzde cep telefonları hayatımızın vazgeçilmez bir parçası artık onlar olmadan hayatın hızına yetişmemiz neredeyse imkansızken. Vaktimizin bir çoğundan tasarruf etmemize de yarayan vazgeçilmez. Cihazlar haliyle artan kullanım oranıyla birlikte telefonumuzun sürekli kullanımına paralel olarak çeşitli cep telefonu arızaları ortaya çıkabilir. Bu yazımızda oarızalardan bir çok kişinin karşılaştığı cep telefonu fazla ısınması  durumunu ve çözüm alternatiflerini ele alıcaz. Eğer cep telefonum fazla ısınıyor ve normalin üzerinde gerçekten ısındığına eminseniz telefonunuz garanti kapsamında ise cep telefonu tamir işlemleriniz için yetkili servisleri tavsiye etmekteyiz. Garanti kapsamı dahilindeki cep telefonlarının yetkili servisler dışında sökülmesi telefonunuzu garanti dışı bırakabilmektedir. Bazı modellerde telefon ısınma sorunu için onarım yapılmadığından yeni (swap) telefon verilmektedir. Fakat garanti kapsamı dışında kalan cihazlar için bu işlem genellikle geçerli değildir.

Cep telefonumun fazla ısınması şarj cihazından olabilir mi ?

Telefonunuzun ısınma sorununa sebep olan asıl sebep tespit edilmediği sürece problemi çözme yolunda adım atmak imkansız olucaktır. Bu aşamada en basit ve kolay yöntemlerden biri olan şarj sürenizi kısaltmak. Bu da telefonunuzun tam doluluk oranına ulaştığında şarj aletinin çıkarılması ve kullanıma devam ederek bu yönde aradaki ısınma durumlarında farklılık gözlemlenir. Eğer çok daha kısa bir sürede bile cep telefonunuzun ısınma sorunu devam ediyorsa bu durumda ilk olarak mevcut yazılımın güncelliği kontrol edilmelidir. Bazen yazılımsal uyuşmazlıklar yüzünden fazla güç harcayan uygulamalarınız telefon üzerinde yer alan entegrelerin fazla ısınmasına sebep olur. Örneğin iphone şarj entegresi arızası gibi benzer sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Yazılım güncelliğini kontrol edip yada güncelleme işlemini yaptığımızda eğer ısınma sorunumuz devam ediyorsa burada ısınmanın sürekli mi yoksa bir uygulamayı açtığımızda mı yaşanması durumuna göre değişiklik göstermektedir.
-Eğer telefonunuz sürekli ısınıyorsa ; bu teknik bir arızadır ve tamir gerektirir.
Bataryanızdan kaynaklı durumlar

Bataryanızdan kaynaklanabilir bu tarz durumlarda bataryanızın arızalı olma ihtimali bulunmaktadır fakat bu oran çok küçüktür. Ama eğer bataryanızda şişme ve ekran açılması gibi bariz belirtiler varsa bu ısınma sorununun bataryadan kaynaklandığı anlamına gelmese bile mecburen telefonunuzun batarya değişimi yapılması gerekmektedir.

Şarj entegresinden kaynaklı ısınma arızaları

Telefonunuzun şarj entegresi arızalıysa çok fazla ısınabilir ve şarjıızı çok çabuk bitirebilir. Bu arıza anakart üzerinde yer alan şarj entegresinin bozulmasından kaynaklanmaktadır. Yetkili servisler ağır bir tamir işlemi olduğundan tamir etmek yerine garanti kapsamında yer alan cihazlar için genellikle anakart yenileme yöntemiyle çözüme kavuşturuyor. 3E Teknik Servis bu alanda tüm cep telefonlarının şarj entegrelerini değiştirerek çok daha ucu çözüm yöntemi sunabilmektedir.
Şarj soketi kaynaklı durumlar
Telefonunuzun şarj soketi fazla zorlama , düşme , darbe yada küçük çocukların ağzına sokması gibi sıvı teması nedenleri ile kısa devre oluşturabilir. Bu tarz durumlarda oluşan kısa devre telefonunuzun normalin üstünde ısınmasına sebep olmaktadır. Soket değişimi sonrası çözülebilen bu arıza diğerlerine göre daha düşük maliyetli bir işlemdir.
Cep Telefonum Çok Fazla Isınıyor
Cep Telefonum Çok Fazla Isınıyor

Ekrandan kaynaklanan ısınmalar

Telefonunuzun ekranı darbe sonrası ekran kısmı altında göremediğiniz anakart kısmına bağlı örneğin ekran soketinin kısa devre yapması gibi durumlarda yine telefoununuz çok fazla ısınabilir. Ekrandan kaynaklanan ısınma arızalarının diğer sebebi ise kırık ekranınızı değiştirdiğinizde kullanılan ekran A kalite yada orjinal standarlarında değilse bu durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden 3E servis olarak özellikle iphone ekran değişimi konusunda orjinal ve orjinal standartlarda A kalite ekranlar kullanmaktayız ve 6 ay garanti vermekteyiz.

İşlemci arızasından dolayı ortaya çıkan ısınma sorunları

Belkide telefonunuzun başına gelecek en talihsiz olay CPU işlemci arızası olabilir. Genellikle hasar olan cep telefonlarında ortaya çıkan bu sorun malasef anakartta yer alan işlemci ve setinin komple değişimi. Sorunu çözülmekte. Marka ve modele göre değişiklik gösterirken yedek parça ve işcilik maliyeti oldukça yüksek bir işlemdir.

Çok ısınan telefon garantiye girer mi ?

Eğer telefonunuzdaki ısınma arızasından şikayetciyseniz ve cep telefonunuz garanti kapsamında ise yetkili servisler kullanıcı hatasından kaynaklanmayan arızalar için herhangi bir ücret almamakta. Fakat uzun süre şarjda tutma , yan sanayi şarj aleti ile şarj etme vb.. tespitler yapılıyor. Yapıldığında bunlar kullanıcı hatası niteliğinde olup garanti kapsamına giremeyebilir.

Teknik işlem yapılırken cihazımdaki bilgiler silinir mi ?

Haliyle artık telefonlarımız telefon özelliklerinin çok özetisinde bir dijital kamera yada tv gibi kullanım imkanlarına sahip. Hatta ismini sayamadığımız bir çok uygulama ile çok farklı özellikler eklemek de size kalıyor ve haliyle bir harddisk kadar bilgiyi sürekli cebimizde taşıyoruz. Önemli bilgilerinizin ve rehberinizin entegre değişim durumlarında silinmesi muhtemel fakat şarj entegresi değişiminde silinmemektedir. Konu işlemci değişimi olduğunda malasef silinmektedir.
Ve diğer arıza tiplerinden yazılım atılması haricindeki çözüm yollarında bilgileriniz genellikle silinmemektedir.

Cep Telefonum Çok Fazla Isınıyor İletişim

Teknik Servisimize Türkiye’nin 81 ilinden ücretsiz kargo gönderebilirsiniz.
+90 216 353 71 58 yada +90 542 353 71 58 nolu telefonlarımız ile bizimle iletişim kurabilir cep telefonunuzun arızası hakkında fiyat ve durum bilgisi öğrenebilirsiniz.
Detaylı ulaşım bilgilerimize iletişim sayfamızdan erişebilirsiniz.

2 yorum

  1. telefonum aşı ısınma sonucu kapandı ve açılmıyor telefon şarjda iken bazı uygulamalar açıktı ve birden kapandı elime aldığımda fazla ısındığını farkettim sogumasını bekledim ancak tekrar açışmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top